Dárky ke každým zapůjčeným šatům

Volejte +420 777 818 899

silhouette guide

With so many wedding dress styles, it can be hard to know where to start! Thinking about silhouettes can help narrow down the best dress for body types of all shapes and sizes.

ball gown
The regal ball gown silhouette is timeless and worthy of a fairy tale. This wedding dress style features a slim-cut bodice and full bell-shaped skirt that seems to float down the aisle.

mermaid
The glamorous mermaid silhouette amplifies curves for a sultry result. An elongated bodice hugs the body, and the skirt flares out mid-thigh or at the knees, creating the hourglass effect.

sheath
The sheath silhouette skims gracefully along, highlighting your body’s natural shape. The wedding dress style’s straight lines lengthen—and lend an effortless and modern air.
a-line
With its subtle and balanced lines, the A-line dress silhouette flatters all body types. The fitted bodice highlights your narrowest point, and the gradually flared skirt is easy to wear.
separates
A two-piece twist on the traditional wedding dress, separates, like a top and skirt set or a dress with a removable overskirt, allow you to switch things up for a second (or third) look.

jumpsuit
The jumpsuit is polished, modern, and fun. Whether slim-cut or wide-leg, pants ensure extra comfort from the ceremony all the way through the after-party.

assistance?
Make an appointment to meet with an expert stylist. MAKE AN APPOINTMENT

With so many beautiful options available, finding the perfect wedding dress for your special day may seem a little daunting. At David’s Bridal, we are here to guide you with confidence. We know how different wedding dress styles can achieve different results and which silhouettes can provide the most flattering fit for your shape. Let us match you with the ideal dress silhouette to help you say “I do.”

A-Line
Similar to ball gowns, A-line wedding dresses are fitted through the waist or hips before extending into a full skirt, creating a beautiful A-shaped silhouette. The skirt on a simple A-line dress is less flared than a ball gown and looks flattering on all shapes and sizes.

Ball Gown
This striking gown evokes fairytale magic. With its fitted bodice and dramatically flared skirt, it’s no wonder so many brides dream of wearing this silhouette on their special day. Ball gown wedding dresses are a stunning choice for many brides, however they can overwhelm a petite frame.

Mermaid
Ethereal and enchanting, mermaid wedding gowns dazzle with timeless elegance. This fitted gown hugs the length of the body before flaring out at the knees in a romantic skirt. This fit-and-flare wedding dress style, also called a trumpet wedding dress, is best suited for hugging slender frames, hourglass figures, and full-figured curves.

Sheath
Effortlessly stunning, this bridal style provides a tailored, narrow silhouette from neckline to hem. Simple sheath wedding dresses are traditionally lighter than their full-skirted sisters and offer a body-hugging silhouette. This straight wedding dress looks best on slender, petite, and hourglass frames.

Short
Growing in popularity for casual weddings, pre-wedding events, and as a second-dress option for the reception, short wedding dresses bring versatility to the party. From true knee-length skirts evocative of mid-Century fashion, to tea-length wedding dresses with hemlines hitting between the knee and ankle, to high-low styles cut shorter in front and longer in back, short bridal dresses are perfect for showing off your legs, dazzling shoes, and epic dance moves.

Separates
If a traditional gown isn’t for you, create your own unique wedding day style with chic bridal separates. Options include two-piece wedding dresses fashioned from a top and skirt, as well as classic suiting pieces like tops, pants, jackets and skirts. Bridal separates are a modern way to highlight your best assets, flatter your figure, and express your personal style.

Jumpsuits
One of the freshest trends in bridal fashion, the wedding jumpsuit is almost universally flattering because it creates a long line on the body and comes in a variety of necklines, sleeves and even pant widths. A one-piece jumpsuit offers brides a stand-out style that highlights the narrowest part of the body – the waist – and creates the illusion of long legs, making you look and feel great on your wedding day.

FAQs

What is the most popular style of wedding dress?
Is the mermaid dress a good style for me?
Should I wear a ball gown for my wedding?
Is an A-line wedding dress the right choice for me?
What is a sheath wedding dress and is it old-fashioned?
What is the best silhouette for plus size women?
Can I wear a short wedding dress?


Potřebujete poradit ?

Domluvte si schůzku s našimi asistentkami, které Vám rády poradí a pomohou vyzkoušet, které svatební šaty budou pro Vás nejlepší.
DOMLUVTE SI SCHŮZKU

S tolika krásnými možnostmi, které máte k dispozici, se může zdát nalezení dokonalých svatebních šatů pro váš speciální den trochu skličující. V David’s Bridal jsme tu, abychom vás s důvěrou provedli. Víme, jak různými styly svatebních šatů lze dosáhnout různých výsledků a které siluety mohou vašemu tvaru nejvíce lichotit. Pojďme vás spojit s ideální siluetou šatů, která vám pomůže říci „já ano“.

Řádek A.
Podobně jako plesové šaty, svatební šaty řady A se zapínají v pase nebo v bocích, než se rozšíří do plné sukně a vytvoří krásnou siluetu ve tvaru písmene A. Sukně na jednoduchých šatech řady A je méně rozšířená než plesové šaty a na všech tvarech a velikostech vypadá lichotivě.

Silná silueta šatů A svými jemnými a vyváženými liniemi lichotí všem typům postavy. Přiléhaný živůtek zvýrazní váš nejužší bod a postupně se rozšiřující sukni se snadno nosí.
odděluje
Dvoudílné zkroucení tradičních svatebních šatů, oddělené, jako souprava topu a sukně nebo šaty s odnímatelnou sukní, vám umožní změnit věci na druhý (nebo třetí) vzhled.

Plesové šaty
Tyto nápadné šaty evokují pohádkové kouzlo. Díky vypasovanému živůtku a dramaticky rozšířené sukni není divu, že tolik nevěst sní o tom, že si ve svůj zvláštní den obléknou tuto siluetu. Svatební šaty na plesové šaty jsou ohromující volbou pro mnoho nevěst, ale mohou přemoci drobný rámeček.

Silueta královských plesových šatů je nadčasová a hodná pohádky. Tento styl svatebních šatů se vyznačuje štíhlým živůtkem a plnou zvonovou sukní, která jako by se vznášela uličkou.

Mořská panna
Éterické a okouzlující svatební šaty mořské panny oslňují nadčasovou elegancí. Tyto přiléhavé šaty obepínají délku těla, než se roztáhnou na kolena v romantické sukni. Tento styl svatebních šatů, který se také hodí k vzplanutí, nazývaný také svatební šaty na trubku, se nejlépe hodí k objímání štíhlých rámů, postav přesýpacích hodin a křivek plné postavy.

Okouzlující silueta mořské panny zesiluje křivky pro smyslný výsledek. Podlouhlý živůtek obepíná tělo a sukně se rozprostírá v polovině stehna nebo na kolenou a vytváří efekt přesýpacích hodin.

Pochva
Bez námahy ohromující, tento svatební styl poskytuje přizpůsobenou, úzkou siluetu od výstřihu po lem. Jednoduché pouzdrové svatební šaty jsou tradičně lehčí než jejich sestry s plnou obuví a nabízejí siluetu objímající tělo. Tyto rovné svatební šaty vypadají nejlépe na štíhlých, drobných a přesýpacích rámech.

Silueta pochvy se elegantně pohybuje podél a zdůrazňuje přirozený tvar vašeho těla. Rovné linie stylu svatebních šatů se prodlužují – a propůjčují moderní styl bez námahy.

Krátký
Rostoucí obliba pro příležitostné svatby, předsvatební akce a jako možnost oblékání na recepci přináší krátké svatební šaty univerzálnost na večírek. Od pravých sukní ke kolenům evokujících módu z poloviny století, přes svatební šaty s délkou čaje s lemováním mezi kolenem a kotníkem, přes styly s nízkým střihem kratší vpředu a delší vzadu, krátké svatební šaty jsou ideální k předvádění se vaše nohy, oslnivé boty a epické taneční pohyby.

Odděluje se
Pokud tradiční šaty nejsou pro vás, vytvořte si svůj vlastní jedinečný styl svatebního dne s elegantními svatebními doplňky. Možnosti zahrnují dvoudílné svatební šaty vyrobené z topu a sukně, stejně jako klasické obleky, jako jsou topy, kalhoty, bundy a sukně. Svatební odloučení je moderní způsob, jak zvýraznit vaše nejlepší vlastnosti, lichotit vaší postavě a vyjádřit váš osobní styl.

Kombinézy
Jeden z nejčerstvějších trendů svatební módy, svatební kombinéza je téměř univerzálně lichotivá, protože vytváří dlouhou linii na těle a má různé výstřihy, rukávy a dokonce i šířky kalhot. Jednodílná kombinéza nabízí nevěstám výjimečný styl, který zdůrazňuje nejužší část těla-pas-a vytváří iluzi dlouhých nohou, díky nimž budete ve svatební den vypadat a cítit se skvěle.
Kombinéza je vybroušená, moderní a zábavná. Ať už jsou kalhoty štíhlého nebo širokého střihu, zajišťují mimořádné pohodlí při obřadu po celou dobu večírku.Časté dotazy

Jaký je nejoblíbenější styl svatebních šatů?
Jsou šaty pro mořskou pannu pro mě dobrým stylem?
Mám na svatbu nosit plesové šaty?
Jsou pro mě svatební šaty v áčku tou správnou volbou?
Co jsou pouzdrové svatební šaty a jsou staromódní?
Jaká je nejlepší silueta pro ženy větší velikosti?
Mohu si vzít krátké svatební šaty?